Цінності як фундамент нашого життя. 7 способів визначити важливі пріоритети

Дізнайтеся свої цінності, вибравши один із запропонованих способів.

Перш ніж приступити, запам’ятайте два важливих моменти:

  1. Цінності можуть називатися однаково, але означати різне. Тому намагайтеся якомога точніше формулювати свої цінності: краще у вигляді тверджень, ніж окремих слів. Ось кілька прикладів з другої частини статті:
  2. Чого тільки не зробиш заради любові (цінність – любов).
  3. Всі проблеми у Всесвіті від того, що ніхто нікому не допомагає (цінність – служіння іншим).
  4. Честь сім’ї буде жити у віках (цінність – велич роду).
  5. Роботу із визначення цінностей слід проводити регулярно. Повертайтеся до вашого списку хоча б раз на рік, аналізуючи свої вчинки через призму описаних цінностей. Так ви зрозумієте, чи продовжуєте жити відповідно до власних пріоритетів, чи настав час сформулювати нові або пора повернутися на обрану раніше дорогу, поки не зайшли занадто далеко.

Як визначити свої цінності

Проаналізуйте вчинки

Цінності проявляються під час прийняття того чи іншого рішення. Наприклад, плануючи відпустку, хтось в 10-й раз вибирає той же готель, оскільки для нього важлива стабільність, а хтось вирушає підкорювати Еверест, тому що не може уявити своє життя без пригод. Тому, щоб визначити цінності, проаналізуйте свої вчинки, особливо ті, які серйозно вплинули на ваше життя, і визначте, якій цінності відповідав кожен ваш вибір.

Потім подивіться на кожну цінність і задайте собі питання: «Чи дійсно це важливо для мене?» Так ви зможете визначити свої справжні цінності. Пам’ятаєте, ми говорили в першій частині статті: людина не завжди робить так, як вважає за потрібне. Зізнайтеся, чому ви обираєте для відпочинку той самий готель в 10-й раз? Для вас дійсно важлива стабільність або ви просто боїтеся зважитися на щось нове? Якщо ви періодично звертаєте не «туди», не лайте себе. Коли ви чітко сформулюєте свої справжні цінності, у страху та інших емоцій буде менше шансів повести вас в іншу сторону.

Складіть список важливих справ

Всі ми боїмося того, що ми не вічні. Існує навіть такий ефект, який називається страхом смерті. Однак давайте на хвилинку уявимо, що жити вам залишилося пару місяців, ну, може, півроку. Напишіть список справ. На що ви витратите відпущений час? Відвідаєте свою маму, яка живе далеко? Проведете час з сім’єю? Доведете важливий проект на роботі до певного результату? Нарешті займетеся улюбленою справою, кинувши роботу? А може, підете подорожувати? Те, що ви виберете, і визначить ваші цінності. Можна спробувати ще більш жорсткий варіант: як ви вирішите провести свої останні два тижні?

Уявіть, що ви померли

Отже, ви перебуваєте на власному похороні. Навколо, не помічаючи вас, ходять найрізноманітніші люди: чоловік або дружина, діти, родичі, друзі, колеги, можливо, сусіди. Уявіть кожного з них і подумайте, що ця людина могла б сказати про вас. Наприклад, «він був дуже уважною людиною і завжди питав, як я себе почуваю» – може сказати бабуся-сусідка, але дружина на це заперечить «зате ніколи не міг знайти достатньо часу для своїх дітей».

Запишіть всі позитивні і негативні висловлювання і визначте, до якої цінності вони відносяться. Негатив буде вказувати на важливі для вас цінності, якими ви з певних причин нехтуєте. Приділіть їм особливу увагу. Тепер візьміть ще один листок і розділіть його на кілька частин. У кожній напишіть одну з важливих сфер вашого життя – здоров’я, особисті стосунки, добробут, самовдосконалення тощо. Тепер у кожному блоці напишіть по 2-3 твердження, які б хотіли почути від тих, хто прийшов проводити вас в останній шлях. Наприклад, в «здоров’я» можна написати: «в свої 90 він ганявся за онуками і кожен день катався на велосипеді», а у «відносинах»: «вона була кращою в світі мамою, тому що розуміла нас і підтримувала у будь-якій ситуації». Ці твердження і будуть вашими цінностями. Виходить, наприклад, що для вас важливо жити повноцінним життям і в 90 і бути другом для своїх дітей.

Згадайте улюблених героїв

Ще один спосіб визначити цінності – уявити своїх улюблених книжкових або кіногероїв, дії і вчинки яких ви схвалюєте і поділяєте. Згадайте, який вибір вони робили у складних ситуаціях. Подумайте, чому вони так вчиняли і чого хотіли отримати від життя? Так ви визначите свої цінності.

Прокрутіть миті

Життя складається з безлічі миттєвостей, тому, щоб визначити свої цінності, необхідно відібрати ті з них, які залишили особливий слід у ваших почуттях. Але як це зробити, якщо пам’ять – не найкращий помічник у цьому? Тут вам на допомогу прийде однин з кращих людських винаходів, який дозволяє зберігати миті у часі. Звичайно, це фотоапарат. Багато хто любить фотографувати, тому спосіб, який ми вам пропонуємо, буде корисний:

  1. Відкрийте папку з вашими фотографіями – саме тими, які ви зробили самі. Це ваш погляд на світ, ваш візуальний ряд вражень, моменти вашого життя. Відразу виключіть фотографії, на яких зображені ви самі. Ваша оцінка цих миттєвостей життя буде спотворена логічним аналізом. Ви будете думати, як ви виглядаєте на цьому фото, і самокритика спотворить справжні враження, а значить, цінності будуть передані з похибкою. Нам потрібні фото, які ви зробили і на яких вас немає.
  2. Перегляньте ці фотографії і виберіть ті з них, які вам особливо дорогі. На них і відображені ваші справжні цінності.
  3. Щоб точно визначити цінності, опишіть, що ви бачите на цих фотографіях, що робить їх для вас такими особливими.

Скористайтеся уявою

Ось ще один незвичайний спосіб. Використовуйте силу уяви, щоб розташувати свої цінності за пріоритетами.

Напишіть 5 найголовніших цінностей на картках і розкладіть їх перед собою зверху вниз.

Тепер уявіть, що піднявся сильний ураган і ви опинилися в пустелі. Обпалюючий вітер дме вам в обличчя, а від нав’язливого сонця нікуди сховатися. Ви йдете по розпеченому піску і несподівано перед вами виникають чотири вершники. Всі в чорному і на чорних конях. Вони кажуть, що пропустять вас тільки в обмін на одну з ваших цінностей. Яку картку ви віддасте?

І знову ви крокуєте вперед, залишаючи позаду сипучі бархани. Попереду кілометри шляху, а води у пляшці майже не залишилося. У роті пересохло. Але тут звідки не візьмись з’являється дідусь з хитрим очами і пропонує вам повну фляжку з прохолодною водою в обмін на вашу цінність. З чим ви готові розлучитися за ковток води?

Йти стало трохи веселіше, і тут на вас налітає зграя диких бджіл. Ви відмахуєтеся від них, але зможете втекти, тільки якщо віддасте їм одну з ваших цінностей. Яка це буде картка?

І ось половина шляху позаду, а у вас залишилося всього 2 картки. Раптово ви розумієте, що не дійдете до міста самі. Зовсім зневірившись, ви падаєте на пісок і вдаряється рукою об щось тверде – в піску поблискує якийсь металевий предмет. Ви починаєте копати з останніх сил і дістаєте стару лампу. Пригадавши казку про Аладіна, ви трете лампу щосили, і з неї вилітає Джин. Серйозний, з довгою сокирою, він пропонує доставити вас в будь-яку точку, якщо ви віддасте йому одну картку. Що ви залишите собі?

Знову піднімається ураган, і ви опиняєтеся у себе вдома перед розкладеними картками. Розмістіть їх заворотному порядку, в якому віддавали. Тепер перед вами ваша ієрархія цінностей. Чи відкрилося  вам щось нове після цієї подорожі, яку ви зробили у своїй уяві?

Пройдіть тест

У Мережі можна знайти онлайн-тести для визначення своїх цінностей. Вам потрібно відповісти на 15 – 20 питань, щоб дізнатися одну зі своїх головних цінностей. Нічого надприродного, зате швидко і просто. Звичайно, не варто обмежуватися цим способом, якщо ви всерйоз вирішили визначити свої цінності. Швидше, як і будь-які подібні тести, це розвага, ніж робота, яка дає результат. Виберіть спосіб, який підходить вам більше, а краще використовуйте кілька з них, щоб добитися більш достовірного результату. Визначте свої цінності, і тоді вам буде простіше знайти сили, щоб завжди чинити згідно з обраними пріоритетами. А значить, коли прийде час подивитися назад, ви не будете шкодувати про даремно прожиті роки, а посміхнетеся і подумаєте, як же все-таки добре і правильно прожили своє життя!

Опубликовано в рубрике Блог

Добавить комментарий